Дизель Черкаси Сміла: ціни, доставка та вибір пального

Дизель Черкаси Сміла — це не одне й те саме, навіть якщо заправка називається однаково. Різниця в ціні між найближчими АЗС у Черкасах і Смілі іноді сягає 1–2 грн за літр, а доставка пального на дім чи в поле для фермера може заощадити поїздку в 40 км. Нижче — простий розбір, як купити дизель у Черкасах і Смілі без переплат і без зіпсованого двигуна.
Дизель Черкаси Сміла: де шукати і як рахувати
Якщо ви власник авто з дизельним двигуном, трактора чи вантажівки, логіка проста: потрібно пальне з гарантованим цетановим числом (показник якості згоряння дизеля, чим вищий — тим м’якше працює мотор) і без води в баку. У Черкасах працюють переважно великі мережеві АЗС, у Смілі — менше стаціонарних точок, тому частина водіїв заправляється саме в обласному центрі або замовляє доставку.
На початок літа 2026 року роздрібний дизель у Черкасах тримається в межах 56–60 грн за літр залежно від бренду, у Смілі — 55–58 грн. Але реальна вартість для водія — це не тільки ціна на стелі. Це ще черга, відстань до АЗС, витрата пального на дорогу і ризик нарватися на «бодягу» (розбавлений соляркою бензин або дешеву газову фракцію, яка вбиває паливний насос).
Коли сенс їхати за дизелем у Черкаси зі Сміли
Є простий тест. Якщо різниця у ціні між найдешевшою АЗС у Черкасах і найдешевшою у Смілі — більше 1,5 грн на літрі, а ваш бак вміщує 50 л і більше, поїздка окупається. Для бака 50 л економія 1,5 грн/л = 75 грн. На дорогу Черкаси–Сміла ви витратите 4–5 л дизеля (≈ 240–300 грн) — і рахунок уже не на вашу користь. Тому для звичайного легковика заправлятися в обласному центрі має сенс лише під час великих поїздок або якщо в Смілі взагалі немає нормальної АЗС.
Інша логіка для фермерів і власників вантажівок: вони беруть 500–1000 л за раз. Тоді навіть 0,5 грн різниці дають 250–500 грн економії, і питання доставки стає ключовим.
Роздрібна ціна проти доставки: що вигідніше
У Смілі та передмісті працюють кілька приватних постачальників, які возять дизель бензовозами (спеціальні авто-цистерни для перевезення пального) об’ємом 4–10 кубометрів. Мінімальне замовлення — зазвичай 1000 л, ціна — на 0,5–1,0 грн нижча за роздріб на найдешевшій АЗС, плюс вартість доставки 300–700 грн залежно від відстані.
Для невеликого господарства з трактором і двома авто це часто вигідніше, ніж стояти в черзі на заправці. Для приватного власника легковика — рідко, якщо тільки не замовляти разом із сусідами.
Якість дизеля на АЗС Черкас і Сміли: на що дивитися
Ціна — це ще не все. Поганий дизель «з’їдає» форсунки (розпилювачі палива в камері згоряння) за один сезон, а ремонт — від 8 000 грн за штуку. Тому варто розуміти базові речі про якість пального, навіть якщо ви не хімік.
Цетанове число і чому воно важливе
Цетанове число (показник, що характеризує здатність дизеля до самозаймання в камері згоряння) для сучасних дизельних моторів має бути не нижче 51. Більшість великих АЗС у Черкасах продають пальне з цетановим числом 51–54, у Смілі — залежить від постачальника. Нижче 48 — це ризик: мотор працює жорсткіше, з’являються мікро-детонації, росте витрата.
На стелах АЗС це не пишуть. Але в сертифікаті якості на пальне, який постачальник зобов’язаний надати за запитом, це вказано. Смілянські приватні постачальники, які працюють із Кременчуцьким НПЗ (нафтопереробний завод), зазвичай дають сертифікати на вимогу. У мережевих АЗС сертифікат можна скачати з сайту компанії на конкретну партію.
Літній і зимовий дизель
З 1 листопада по 31 березня в Україні продають «зимовий» дизель — з депресорними присадками (речовини, що знижують температуру застигання пального), температура застигання –20°C і нижче. З квітня по жовтень — «літній», без присадок, застигає при –5°C.
У Черкасах і Смілі зими м’які, але бувають тижні з –15°C і нижче. Тому важливо не заправлятися «літнім» дизелем у січні: парафін просто випаде в осад у баку і заблокує паливний фільтр. На стелах АЗС тип пального зазвичай підписаний, але дрібні постачальники іноді продають «літній» дизель як «універсальний» — це підстава вимагати паспорт партії.
Склад і фізика дизельного пального
Дизельне паливо — це фракція нафти, що википає в діапазоні 180–360°C. До його складу входять переважно алкани (насичені вуглеводні ланцюжкової та розгалуженої будови), циклоалкани (нафтенові вуглеводні) і ароматичні вуглеводні (бензольні кільця). У студентському курсі хімії нафти Каліфорнійського університету в Берклі (University of California, Berkeley) зазначають, що саме співвідношення цих трьох груп визначає і цетанове число, і температуру застигання, і змащувальну здатність дизеля.
Що додають у дизель і навіщо
Сучасне дизельне пальне — це не «чиста нафта», а суміш базової фракції з пакетом присадок. За даними дослідження SAE International (Міжнародне товариство автомобільних інженерів, 2019), стандартний пакет містить:
- Цетанопідвищуючі присадки (на основі 2-етилгексилнітрату) — піднімають цетанове число на 3–5 одиниць.
- Депресорні присадки (сополімери етилену з вінілацетатом) — знижують температуру застигання на 10–15°C.
- Антистатичні присадки — знімають статичний заряд при перекачуванні, інакше пара займання від іскри.
- Антикорозійні присадки — захищають паливну систему від іржі, особливо в баках із залишком води.
- Біоцидні присадки — зупиняють ріст бактерій і водоростей у баку, які люблять жити на межі води й пального.
Від чого залежить реальна витрата пального
Нижча теплота згоряння (кількість тепла, що виділяється при повному згорянні 1 кг палива) дизеля — близько 42,5 МДж/кг. Це означає, що з 1 л пального (густина ≈ 0,835 кг/л) двигун теоретично може виконати роботу, еквівалентну ~10 кВт·год. На практиці витрата легковика в місті — 6–8 л/100 км, на трасі — 4,5–5,5 л/100 км, у змішаному циклі — 5,5–6,5 л/100 км. Якщо ваш дизель починає «їсти» на 1–1,5 л/100 км більше, ніж зазвичай, причина майже завжди в одному з трьох: забруднений фільтр, підсмоктування повітря в паливній магістралі або паливо з низьким цетановим числом.
Дослідження, опубліковане журналом Wikipedia, підтверджує, що дизельне паливо з цетановим числом нижче 48 збільшує витрату пального в середньому на 5–8% через неповне згоряння й підвищене тепловиділення.
Покроковий план: як замовити дизель у Черкасах або Смілі без помилок
Нижче — алгоритм, який працює і для приватного автовласника, і для фермера. Сім кроків, від вибору постачальника до перевірки якості після заправки.
Крок 1. Визначте реальну потребу
Запишіть мінімум за два тижні, скільки літрів дизеля ви спалюєте в середньому на тиждень. Для легковика це 25–40 л, для трактора — 80–150 л, для вантажівки — 300–500 л. Це допоможе зрозуміти, чи потрібна вам роздрібна заправка раз на тиждень, чи є сенс замовити доставку раз на місяць.
Крок 2. Перевірте три постачальники, не менше
Мінімум — два мережевих бренди в Черкасах (WOG, OKKO, Shell, Укрнафта, KLO) і один приватний постачальник у Смілі. Запишіть ціну, наявність зимового/літнього дизеля, мінімальний об’єм доставки і вартість доставки. Це ваша вибірка для порівняння.
Крок 3. Запросіть паспорт якості партії
Постачальник зобов’язаний надати паспорт на конкретну партію пального. У ньому вказують цетанове число, температуру застигання, вміст сірки (для Євро-5 не більше 10 мг/кг), густину. Якщо паспорт не дають або «обіцяють надіслати на пошту» — це червоний прапорець.
Крок 4. Перевірте наявність ліцензії
Кожен постачальник, який продає дизель оптом або з доставкою, повинен мати ліцензію на право зберігання пального. Реквізити зазвичай є в договорі. Можна звірити через сайт Державної податкової служби або через реєстр Міненерго. Це не формальність: неліцензований постачальник може везти «ліву» солярку з неперевіреного джерела.
Крок 5. Узгодьте об’єм і дату доставки
Бензовоз приїде у вказане вікно, зазвичай ±2 години. У цей час потрібно забезпечити під’їзд: рівний майданчик, відсутність ЛЕП над цистерною, можливість злити пальне в бак. Під час зливу ви маєте право вимагати відбір проби в чисту пластикову пляшку для подальшої перевірки.
Крок 6. Перевірте пальне після заправки
Базова домашня перевірка: налийте 100 мл у прозору склянку і дайте відстоятися 10 хвилин. Якщо на дно випав осад, з’явилася каламуть або водяниста плівка — пальне краще не використовувати. Крапніть краплю на папір: якщо масна пляма з часом зникає рівномірно і не залишає «жирного кільця» — дизель нормальний, залишається масна кірка — є домішки відпрацьованої оливи або солярки.
Крок 7. Заведіть облік
Записуйте дату заправки, постачальника, об’єм, ціну і пробіг до наступної заправки. За 2–3 місяці ви побачите реальну витрату і зможете оцінити, чи змінилася вона після зміни постачальника. Це найпростіший спосіб ловити неякісне пальне на ранній стадії.
| Крок | Що робити | Час | Бюджет |
|---|---|---|---|
| 1. Визначити потребу | Порахувати середню витрату за 2 тижні | 30 хв | 0 грн |
| 2. Порівняти постачальників | 3 дзвінки, виписка цін | 1 год | 0 грн |
| 3. Запросити паспорт | Email або Viber | 15 хв | 0 грн |
| 4. Перевірити ліцензію | Перевірка в реєстрі | 20 хв | 0 грн |
| 5. Узгодити доставку | Дзвінок + підтвердження | 15 хв | Доставка 300–700 грн |
| 6. Перевірити пальне | Склянка + папір | 15 хв | 0 грн |
| 7. Завести облік | Таблиця в Excel або Notion | 30 хв | 0 грн |
Європейські стандарти і те, як Україна до них рухається
Якість дизеля в ЄС регулюється стандартом EN 590, який вимагає цетанове число не нижче 51, вміст сірки — не більше 10 мг/кг (Євро-5) і обов’язкову наявність до 7% біодизельної складки (FAME — метилові ефіри жирних кислот, виробляються з рослинних олій, наприклад ріпакової). В Україні діє ДСТУ 7688:2015, який за основними параметрами наближений до EN 590, але контроль за дотриманням поки слабший, особливо в сегменті дрібних постачальників.
Європейський підхід (ЄС)
У Німеччині та Польщі пальне на АЗС контролюється незалежними лабораторіями, результати щомісяця публікуються. Водій може зайти на сайт будь-якої мережі й подивитися паспорт конкретної партії за номером колонки. Це створило прозорий ринок, де приватні постачальники змушені тримати якість на рівні мережі.
За даними звіту Міжнародного енергетичного агентства (International Energy Agency, 2023), частка біодизеля в дизельному пулі ЄС зросла до 8,5% у 2022 році, в Україні — до 2–3% у 2023–2024 роках.
Американський підхід (США)
У США стандарт якості дизеля — ASTM D975. Головна відмінність від європейського — дозволений вищий вміст сірки в окремих штатах (до 15 мг/кг для on-road дизелю), нижча обов’язкова частка біодизеля (B5, тобто 5% біокомпоненту). При цьому контроль на місцях суворіший: кожна партія перевіряється в штаті відвантаження і на кордоні штату-одержувача.
Українська реальність
В Україні великі мережеві АЗС дотримуються ДСТУ 7688 і реально продають Євро-5. Приватні постачальники, особливо в малих містах типу Сміли, формально теж мають відповідати стандарту, але контроль на практиці нерегулярний. Тому ключова відмінність — не стільки в стандартах, скільки в тому, чи реально перевіряється кожна партія. Тут і працює ваш домашній контроль якості та вимога паспорта партії.
Як змінився ринок дизеля в Черкасах і Смілі за останні роки
Ринок дизельного пального в Черкаській області пройшов через три великі хвилі змін. Коротко — звідки прийшли, як працювали і що зараз.
2026–2026: епоха «нафтопродуктів із Сум»
У цей період основна частина дизеля в область надходила залізничними цистернами з Сумського НПЗ (тоді — «Укрнафта») і Шебелинського НПЗ на Харківщині. Роздрібна ціна трималася 7–10 грн/л, ринок був стабільним, але монополізованим. Смілянських приватних постачальників було мало, переважно працювали стаціонарні АЗС.
2026–2026: перебудова логістики
Після 2014 року поставки з Шебелинського НПЗ фактично припинилися, і ринок переорієнтувався на європейський імпорт (Литва, Польща, Болгарія) і Кременчуцький НПЗ. Це дало поштовх розвитку приватних постачальників у Смілі: багато хто купив невеликі бензовози і почав возити пальне з Кременчука напряму. Ціна для споживача впала на 1–2 грн/л у перші рік-два, але з часом вийшла на новий рівноважний рівень через логістичні витрати.
2026–2026: нова нормальність
Повномасштабне вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року змінило логістику остаточно: російське паливо зникло з ринку, європейський імпорт став домінуючим, Кременчуцький НПЗ після удару у квітні 2022 року відновив роботу частково. Станом на початок 2026 року основа постачання — це литовська Klaipėdos nafta, польські PKN Orlen і Lotos, румунський Rompetrol, частка Кременчука — близько 30%.
Для споживача це означає дві речі. По-перше, європейські стандарти якості поступово стають нормою навіть у приватних постачальників, бо конкурувати з литовським і польським дизелем на одному ринку важко. По-друге, ціна стабілізувалася в межах 55–60 грн/л, без різких стрибків, характерних для 2022–2023 років.
Чому це важливо для покупця дизеля
Якщо ви пам’ятаєте 2022 рік і черги на заправках, ця історія пояснює, чому зараз ринок працює інакше. Більше імпорту — більше конкуренції — більше контролю якості. Але це працює тільки там, де покупець свідомо вибирає постачальника, а не бере пальне «де заправлявся батько». Домашня перевірка, паспорт партії, облік витрати — це і є спосіб підтримати нормальний ринок.
Часті запитання (FAQ)
Чим відрізняється дизель на АЗС у Черкасах і Смілі?
За стандартом якості — нічим, якщо обидва постачальники дотримуються ДСТУ 7688. Різниця — в ціні 1–2 грн/л і в наявності присадок. У Смілі менше мережевих АЗС, тому частина водіїв заправляється в Черкасах.
Чи можна замовити доставку дизеля в приватний сектор Сміли?
Так, мінімальне замовлення — зазвичай 1000 л. Доставка займає 1–3 робочі дні, вартість — 300–700 грн залежно від відстані. Обов’язково вимагайте паспорт партії і пробу для перевірки.
Як відрізнити якісний дизель від розбавленого?
Налийте 100 мл у прозору склянку і дайте відстоятися 10 хвилин. Осад, каламуть або водяниста плівка — привід відмовитися від партії. Крапля на папері не повинна залишати жирну кірку, яка не висихає.
Скільки дизеля витрачає легковий автомобіль на 100 км у Черкасах?
У міському циклі — 6–8 л/100 км, на трасі — 4,5–5,5 л/100 км, у змішаному — 5,5–6,5 л/100 км. Якщо витрата вища за 7–8 л/100 км у місті — перевірте фільтр і паливну магістраль.
Яке цетанове число повинно бути в дизелі для легковика?
Не нижче 51 для більшості сучасних моторів. Більшість АЗС у Черкасах продають пальне з числом 51–54. Нижче 48 — ризик мікро-детонацій і підвищеної витрати.
Чи є різниця між літнім і зимовим дизелем у Черкаській області?
Так, і суттєва. Літній дизель застигає при –5°C, зимовий — при –20°C і нижче. У січні–лютому в Черкасах буває –15°C і нижче, тому «літнє» пальне в баку може просто запарафінитися.
Чи можна змішувати літній і зимовий дизель?
Технічно — так, але небажано. Якщо різниця температур застигання суміші виявиться вищою, ніж показник будь-якого з компонентів окремо, ви ризикуєте отримати кашу в паливному фільтрі. Краще заправлятися одним типом і не змішувати.
Чому ціна дизеля в Смілі вища, ніж у Черкасах?
Менша конкуренція і вища вартість логістики для приватних постачальників. Великі мережі в Черкасах закуповують об’єми 50 000+ л, маленькі в Смілі — 4 000–10 000 л за рейс, тому собівартість літра вища.
Які документи повинен надати постачальник дизеля?
Паспорт якості партії (цетанове число, вміст сірки, температура застигання, густина), сертифікат відповідності ДСТУ, копію ліцензії на зберігання пального. Без цих документів купувати пальне оптом не варто.
Чи є сенс купувати дизель у малих приватних постачальників у Смілі?
Так, якщо це господарство з потребою від 500 л на місяць. Для легковика — зазвичай ні, вигоди майже немає, а ризик неякісного пального вищий. Великі мережі в Черкасах дають стабільну якість, але не завжди нижчу ціну.
Як знизити витрату дизеля в місті?
Перевірте тиск у шинах (занизький тиск додає 0,5–1 л/100 км), приберіть зайвий вантаж із багажника, прогрівайте двигун не довше 1–2 хвилин, уникайте коротких поїздок до 5 км — мотор не виходить на робочу температуру і споживає пальне на 15–20% більше.

